Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy – jak wybrać?

W okresie najsilniejszego nasłonecznienia, to jest od kwietnia do wrześnie, każdy kierowca powinien zakładać okulary przeciwsłoneczne. Zagwarantuje to nie tylko tak ważną ochronę narządu wzroku, ale również istotnie wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czy jednak każde okulary nadają się do prowadzenia pojazdów? Jak łatwo się domyślić – nie. Czym się kierować przy wyborze i jakich unikać błędów podpowie niniejszy tekst.

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy

Autor zdjęcia: beccafawley

Chcąc wybrać optymalne okulary słoneczne do prowadzenia samochodu, trzeba wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • wielkość – zbyt małe oprawki będą niekomfortowe, zbyt duże ograniczą pole widzenia, a w efekcie zwiększać ryzyko wypadku,
  • stopień przyciemnienia – za jasne szkła nie ochronią przed słońce, zbyt ciemne ograniczą widoczność najlepszym wyborem będą te oznaczone kategorią 2 lub 3,
  • doskonałym wyborem dla kierowcy będą szkła polaryzacyjne, czyli takie, które redukują odblaski o płaskich powierzchni, takich jak szosa, woda czy śnieg.

Najpierw bezpieczeństwo, potem moda

Jak pokazują dane statystyczne, wielu kierowców, zwłaszcza płci pięknej wybiera oprawki kierując się przede wszystkim modą i wyglądem. Nie jest to może jeszcze takie złe, jeżeli okulary słoneczne mają służyć wyłącznie do spacerów po plaży czy pracy w ogrodzie. W przypadku jazdy samochodem, dla własnego dobra, warto jednak postawić w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo. Przy czym, należy podkreślić, że na szosie odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też pozostałych kierowców i pieszych. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup dodatkowej pary przeznaczonej tylko i wyłącznie do samochodu. W ten sposób nie ucierpi ani nasza próżność, ani zdrowie.

Comments are closed.