Fotochromy, czyli 2 w 1

Konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych o każdej porze roku jest już faktem powszechnie znanym, a że na rynku dostępna jest szeroka gama ciekawych modeli i fasonów. coraz więcej osób stosuje się do zaleceń lekarzy i dba o ochronę przed słońcem przez cały rok. Problem pojawia się w przypadku osób używających na co dzień szkieł korekcyjnych. Wymusza to na nich konieczność stałego noszenia przy sobie dwóch par okularów: jednych przeciwsłonecznych i drugich zwykłych, służących do noszenia w pomieszczeniach, w pracy czy po zmroku. Z tej to właśnie przyczyny wielu okularników rezygnuje z okularów przeciwsłonecznych narażając się tym samym na ryzyko poważnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Fotochromy

Konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych o każdej porze roku jest już faktem powszechnie znanym, a że na rynku dostępna jest szeroka gama ciekawych modeli i fasonów. coraz więcej osób stosuje się do zaleceń lekarzy i dba o ochronę przed słońcem przez cały rok

Autor zdjęcia: StarsApart

Rozwiązaniem dla takich osób mogą być fotochromy, zwane czasami inteligentnymi soczewkami i występujące również pod postacią szkieł korekcyjnych. Wyróżnia je zdolność reagowania na zmiany w natężeniu promieniowania UV. Dzięki temu w miarę wzrostu siły promieniowania słonecznego barwa szkieł zmienia się na ciemniejszą. Warto podkreślić, że soczewki ciemnieją tylko o tyle, o ile potrzeba, dzięki czemu zyskujemy okulary słoneczne optymalnie dopasowane do sytuacji. Co warte zauważenia, istnieją na rynku dwa rodzaje fotochromów:

  • przybierające różne odcienie tego samego koloru,
  • przechodzące od jednego do innego koloru w zależności od natężenia światła.

Ta druga opcja jest szczególnie korzystna ze względu na lepsze możliwości dostosowania się do potrzeb użytkownika – różne kolory szkieł są dedykowane różnym klientom (np. żółte kierowcom i rowerzystom).

Czy fotochromy faktycznie chronią przed słońcem?

Niektórzy obawiają się, że ten rodzaj okularów nie zapewnia należytej ochrony przed promieniowaniem UV. Nic bardziej błędnego, fotochromy doskonale się zaciemniają przy ekspozycji na światło, stanowią zatem doskonałą ochronę przed słońcem, wcale nie gorszą niż tradycyjne okulary słoneczne.

Comments are closed.