Co warto wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych?

O czym należy pamiętać kupując okulary przeciwsłoneczne? Niestety, według dostępnych danych sondażowych ogromna większość Polaków nadal nie posiada podstawowej wiedzy na temat mechanizmu działania okularów chroniących słońce. Stąd duża ilość błędnych stereotypów, które potencjalnie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia naszych oczu. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Najczęstsze mity związane z ochroną oczu

  • Funkcje ochronne okularów słonecznych pochodzą z użycia skutecznych filitrów promieniowania UV i UVB

    Autor zdjęcia: herval

    Jeśli okulary są ciemne, to znaczy, że chronią przed słońcem – bardzo często uważa się, że ochrona oczu przed słońcem polega na zacienieniu ich przez szkła. Nic bardziej mylnego! Okulary słoneczne działają na zupełnie innej zasadzie: ich funkcje ochronne pochodzą z użycia skutecznych filitrów promieniowania UV i UVB. Co dzieje się z naszymi oczami, kiedy korzystamy z ciemnych okularów, które nie zostały wyposażone w odpowiednie filtry. Najzwięźlej rzecz ujmując, można powiedzieć, że w ten sposób tylko dodatkowo sobie szkodzimy. Należy pamiętać, że nasz organ wzroku został wyposażony przez ewolucję w naturalne mechanizmy ochronne. Jednym z nich jest automatyczne zwężanie się źrenic pod wpływem światła słonecznego, w rezultacie czego do wnętrza gałek ocznych dostaje się mniej promieni słonecznych. Jeśli jednak nasze oczy są zacienione, ten mechanizm zostaje zablokowany. Widzimy już więc, że używając ciemnych okularów bez filtrów nie tylko nie chronimy naszych oczu, ale wręcz działamy na ich szkodę, blokując działanie naturalnych mechanizmów obronnych naszego narządu wzroku.

  • Okulary przeciwsłoneczne nosi się tylko latem – to następny popularny, jak najbardziej błędny i, co niestety najważniejsze, potencjalnie bardzo niebezpieczny mit. Tymczasem, nowotwory narządu wzroku związane z ekspozycją na światło słoneczne najczęściej występują wcale nie na południu Europy, tylko w krajach skandynawskich. Wynika to z faktu, że zimą słońce odbija się od śniegu, przez co razi nasze oczy pod różnymi kątami, przez co staje się jeszcze bardziej niebezpieczne, niż latem.

Comments are closed.